Konsumenttjänst

Framsida/Tjänster/Konsumenttjänst
Konsumenttjänst 2017-12-20T13:28:31+00:00

Konsumenttjänst för byggare, renoverare och inredare

Vår konsumenttjänst betjänar husbyggare, renoverare och inredare på våra handelsplatser i Jakobstad, Karleby, Seinäjoki och Vasa. I vårt mångsidiga urval hittar du alltid högklassiga material och lösningar som behövs då du bygger, renoverar och inreder. Plus naturligtvis goda råd och sakkunnig betjäning.
I våra butiker fäster vi stor uppmärksamhet vid varuexponeringen och att visa produkterna i sina rätta miljöer. Dels för att ge dig idéer och tips och dels för att varorna skall vara lätta att hitta. På våra hämtgårdar finns det gott om svängrum för större och mindre fordon, som gör att du själv lätt kan hämta även mera skrymmande varor såsom trävaror, byggskivor, isoleringsmaterial mm.

Tjänster för privatpersoner

Hartman Inreder
Som kund hos oss kan du för ditt hem få gratis ytmaterial- och färgplanering. Planeringsobjektet kan vara ett enskilt utrymme, t.ex. ett badrum eller hela huset. Kontakta vår närmaste handelsplats och boka tid hos vår inredningsplanerare.

Hemtransport
Önskar du få dina varor hemkörda kan vi ordna det snabbt och bekymmersfritt.

E-faktura
Ta i bruk e-faktura i din nätbank eller be att få din faktura i pdf-form till din e-post i stället för traditionell pappersfaktura.

Kontaktuppgifter till våra försäljare hittar du nere på denna sina samt även under Handelsplatser och via Personsökningen uppe på sidan.
Obs! På våra handelsplatser i Tammerfors och Esbo har vi ingen konsumenttjänst.

Vasa –

Konsumenttjänst

Bonn Fredrik

Färgförsäljare

(06) 326 6342
050 516 6744
fredrik.bonn@hartman.fi

Enroth Johnny

Försäljare

(06) 326 6399
050 308 3403
johnny.enroth@hartman.fi

Havina Kaisa

Butiksförman

(06) 326 6310
050 323 7548
kaisa.havina@hartman.fi

Korpi Johanna

Inredningsförsäljare

(06) 3266 375
050 470 1496
johanna.korpi@hartman.fi

Masar Ari

Försäljare

(06) 326 6355
050 465 3314
ari.masar@hartman.fi

Nyberg Anne

Försäljare

(06) 326 6327
050 394 7313
anne.nyberg@hartman.fi

Rönn Henrik

Försäljare

(06) 3266 346
050 330 8748
henrik.ronn@hartman.fi

Suomela Kimmo

Försäljare


050 394 7329
kimmo.suomela@hartman.fi

Seinäjoki –

Konsumenttjänst

Pohjola Riitta-Lissa

Inredningsförsäljare-/planerare

(06) 418 3283
050 342 2717
riitta-liisa.pohjola@hartman.fi

Aho-Mantila Vesa

Försäljare

(06) 418 3203
+35850 562 1767
vesa.aho-mantila@hartman.fi

Mäki-Välkkilä Sari

Butiksförman

(06) 418 3221
050 466 3982
sari.maki-valkkila@hartman.fi

Roponen Päivi

Kassa-försäljare

(06) 418 3233
050 4756 124
paivi.roponen@hartman.fi

Suojanen Simo

Försäljare

(06) 418 3332
050 573 9421
simo.suojanen@hartman.fi

Tapanainen Petri

Färgförsäljare

(06) 418 3241
050 5368 256
petri.tapanainen@hartman.fi

Tyynismaa Juha

Försäljare

(06) 418 3202
050 438 9311
juha.tyynismaa@hartman.fi

Jakobstad –

Konsumenttjänst

Ekman Jori

Butiksförman

(06) 786 7215
050 312 1202
jori.ekman@hartman.fi

Granroth Fredrik

Färgförsäljare

(06) 786 7249
050 544 3628
fredrik.granroth@hartman.fi

Juselius Elmeri

Försäljare

(06) 7867 224
050 471 2561
elmeri.juselius@hartman.fi

Laaksonen Matias

Försäljare

(06) 786 7261
050 436 7991
matias.laaksonen@hartman.fi

Lehtovaara Harri

Försäljare

(06) 786 7208
050 394 6529
harri.lehtovaara@hartman.fi

Molander Tony

Försäljare

(06) 786 7272
044 720 7230
tony.molander@hartman.fi

Sandvik Benita

Inredningsplanerare

(06) 786 7267
050 394 6530
benita.sandvik@hartman.fi

Uunila Matti

Försäljare

(06) 786 7256
050 394 6531
matti.uunila@hartman.fi

Karleby –

Konsumenttjänst

Hinkkanen Jari

Butiksförman

(06) 827 1228
0500 931 635
jari.hinkkanen@hartman.fi

Johansson Sirpa

Inredningsförsäljare/-planerare

(06) 827 1226
050 394 7321
sirpa.johansson@hartman.fi

Kinnari Jouni

Försäljare

(06) 827 1246
050 394 7377
jouni.kinnari@hartman.fi

Kukkola Ari

Försäljare


050 463 3502
ari.kukkola@hartman.fi

Lågland Rune

Färgförsäljare

(06) 827 1215
050 436 7479
rune.lagland@hartman.fi

Myllymäki Kati

Inredningsförsäljare

(06) 8271 244
050 394 7384
kati.myllymaki@hartman.fi

Pirkola Juho

Färgförsäljare

(06) 827 1206
050 394 6550
juho.pirkola@hartman.fi

Timlin Juhani

Försäljare

(06) 8271 233
050 394 7320
juhani.timlin@hartman.fi

Linjeledning –

Konsumenttjänst

Turpela Veijo

Direktör, Företags- och konsumenttjänst

(03) 447 5101
050 435 9171
veijo.turpela@hartman.fi